KUD Lipa Lipovljani

Natpis KUD Lipa Lipovljani, dekoracija

Kulturno umjetničko društvo "Lipa" Lipovljani sada broji 90 aktivnih članova. Djeluje u tri skupine: mlađa, starija i tamburaška skupina.

Mlađa skupina okuplja djecu predškolske dobi i nižih razreda osnovne škole. Starija skupina okuplja učenike viših razreda osnovne i srednje škole, te zaposlene osobe, domaćice i umirovljenike. Rade pod stručnim vodstvom koreografa Tihomira Krmeka, koji vodi mlađu i stariju plesnu skupinu. Mlađa skupina KUD-a ''Lipa'' Lipovljani tijekom prošle godine nastupila je na Međunarodnoj smotri folklora u malom mjestu Dulovce u Slovačkoj.

Tamburaška skupina, osnovana je prije 4  godine, a okuplja dvanaest tamburaša raznog dobnog uzrasta. Tamburaška skupina radi pod vodstvom profesora Franje Rodića.

Starija skupina izvodi plesove Moslavine, Zagorja i Slavonije, a u pripremi su splitski i plesovi Međimurja. Osim hrvatski, njeguju slovački folklor. Od hrvatskog folklora najčešće plešu pjesme i plesove brodskog Posavlja pod nazivom: ''Savo vodo''. Koreografiju je postavio umjetnički koreograf Tihomir Krmek, uz pratnju tamburaškog sastava KUD-a ''Lipa'', Lipovljani kojeg uvježbava voditelj, profesor Franjo Rodić.

U Hrvatskoj je ostvareno niz prekrasnih nastupa od Iloka, Osijeka, Slavonskog Broda, Osekova, Popovače, Siska, Martinske Vesi, Gornje Bistre, Jalžabeta, Đurđica, Zagreba… sve do otoka Pašmana. Tijekom godine u Lipovljanima se ugosti najmanje 10 kulturno umjetničkih društava iz raznih krajeva Hrvatske.

kud_Lipa_logotip